"Hormonální jógová terapie nabízí ženám zlepšení jejich stavu pouze cvičením jógy, která je specificky určena pro reaktivaci produkce hormonů vlastním tělem.Kromě toho přináší ženám vitalitu, dobré zdraví a pozitivní postoj ke každodennímu životu."             Dinah Rodrigues

HJT pro ženy

Hormonální jógová terapie pro ženy vznikla po dlouhých letech výzkumu zakladatelky této metody Dinah Rodrigues (92).

Dinah Rodrigues od roku 1992 studovala menopauzu ze všech úhlů, z pohledu fyziologického, psychologického i estetického. Spolupracovala s uznávanými jógovými učiteli, ale také lékaři a fyzioterapeuty.

Fyziologie ženských hormonů pomohla paní Dinah vybrat ásany a pranajámové techniky.

Pro reaktivaci žláz s ženskými hormony musela ásany cvičit dynamicky a pranájámu praktikovat s větší intenzitou.

Vznikla metoda, která je přírodní a přirozená, u které není zapotřebí žádných léků nebo bylinek.

Hormonální jógová terapie pro ženy se skládá ze série cviků, které pomáhají reaktivovat tvorbu ženských hormonů a následně odstraňuje příznaky způsobené nízkými hormony.

Sestava působí také jako prevence onemocnění způsobované nízkou hladinou hormonů, jako je oseoporóza a zvětšená predispozice ke kardiovaskulárním problémům.

Jak HJT funguje

Hormonální jógová terapie je dynamickým druhem jógy, který používá hathajógové pozice (ásany), specifické dechové techniky (pranájáma), tělní uzávěry (bandhy) a tibetskou energetickou techniku, kterými tato jógová terapie přímo reaguje na žlázy: hypofýzu, štítnou žlázu, nadledvinky a vaječníky.

  • Pranajáma prováděná v určitých ásanách masíruje žlázy a přímo reaktivuje produkci hormonů.
  • Tibetská energetická technika a bandhy prováděné v určitých ásanách posilují účinek z masírování žláz.
  • Antistresové cviky a relaxační techniky přispívají k celkové harmonizaci organismu

Je vědecky dokázáno, že stres je velmi škodlivý a také snižuje produkci estrogenu a progeseronu, dvou nejdůležitějších ženských hormonů. Proto jsou součástí hormonální jógové terapie také antistresové cviky a terapeutická relaxační technika s vizualizací - Jóga Nidra.

Tyto techniky byly vybrány tak, aby přinesly výsledky za krátkou dobu, protože žena s nízkou hladinou hormonů, s nepříjemnými příznaky, potřebuje rychlé výsledky.

Není potřeba mít předchozí zkušenosti s jógou

Na seminářích a kurzech se společně naučíme celou sestavu HJT, kterou je pak schopna každá žena zacvičit sama doma. Sestava trvá přibližně 30 minut a je vhodné ji cvičit 3x až 4x týdně, tzv. čím častěji, tím rychleji se dostaví výsledky, minimálně po dobu 3 - 4 měsíců. Každá účastnice kurzu nebo semináře obdrží výukové materiály.

V případě, že se na seminář nemůžete dostavit, je možné za sebe poslat NÁHRADNICI

Seminář neopravňuje sestavu vyučovat dále.

Dinah Rodrigues (91) je do dnešního dne jedinou školitelkou učitelů Hormonální jógové terapie.  Na fotografiích při předávání certifikátu.